İletişim: 0372 505 07 00 | info@devrekotel.com | Kaliteli, profesyonel, güler yüzlü hizmeti ile sektörün öncüsü DEVREK OTEL Spa & Restaurant siz değerli konuklarımızın hizmetine açılmıştır.Devrek

Eski çağlardan itibaren köklü bir geçmişi olan Devrek, Erken Kalkolitik Çağ'da milattan önce 5500'de yerleşime sahne olmuştur. Bu özelliğiyle Devrek, bölgede medeniyetin ilk filizlendiği yerdir.

1.Beyazıt Hüdavendigar (1389-1402) döneminde, bir vakıf arazisi ile ilişkili Osmanlı arşiv belgesinde geçen Devrek, bu yıllarda "Hızırbeyili" olarak nam salmıştır. Fatih Sulatan Mehmet Han'ın Amasra'yı 1460 yılında fethiyle birlikte Devrek ve çevresinde Oğuz boylarının konar-göçer Yörük topluluklarının iskanı artmıştır. Hem Hızırbeyili hem de Devrek olarak anılan ilçemizin adı 5 Eylül 1887 tarihinde 2.Abdulhamid Han'ın adına izafeten 23 yıl boyunca Hamidiye olarak anılmıştır.

Devrek ilçesi 1864 tarihli "Vilayetlerin Teşkili" hakkındaki nizamname ile Bolu sancağına bağlı, Ereğli ilçesinin bucağı olmuştur. 1887 tarihinde Ereğli'ye bağlı bucaklarının birleştirilmesi ile Devrek kasabası Bolu Sancağına bağlanmıştır.

Bölgede ilk Milli Mücadele hareketi Devrek'te başlatılmıştır. Bölgede ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Devrek'te kurulmuştur. Kurucu başkanı Devrek Müftüsü ve Devrek Halveti Tekkesi şeyhi Hacı Abdullah Sabri Efendi, 1. Meclis'te Mustafa Kemal PAşa'nın davetiyle görev almış, TBMM'de milletvekili olarak bölgeyi temsil etmiştir. Devrek, 14 Mayıs 1920'de TBMM kararı ile, Bolu Sancağı'ndan ayrılmış, müstakil mutasarrıflık olan Zonguldak'a bağlanmıştır.

1910 yılından itibaren tekrar Devrek olarak anılan ilçemizin adının kelime manası, ünü bölge sınırlarını aşmış ve ilçemizde kurulan pazarına izafen öz Türkçe olarak ‘Pazartesi’ anlamına gelmektedir.


SİTE HARİTASI
Ana Sayfa
Kurumsal
Konaklama
Yeme & İçme
Spa & Fitness
Etkinlikler
Gezelim & Görelim
Galeri
Rezervasyon
İletişim

BİZE YAZIN
Adınız:

Email Adresiniz:

Açıklama:


İLETİŞİM
Devrek Otel
İsmet Paşa, İnönü Cd. Yeşilbaşlar Sok. No:2, 67800 Devrek/Zonguldak
0372 505 07 00
info@devrekotel.com